Освен пирамидите, задължителна спирка в Кайро е музеят. Това е най-голямото в света хранилище на предмети на древноегипетското изкуство. Неговата колекция наброява над 120 хиляди експоната от всички исторически периоди на Древен Египет. Още хиляди се пазят неразопаковани в складове и помещения, заради липса на място. Поради огромното количество експонати, се налага построяването на нова сграда. Музеят скоро ще бъде преместен близо до пирамидите.
Тук можете да видите древни папируси, монети, саркофази, мумии и безценни съкровища. Така изглежда саркофаг отвътре – изрисуван с различни символи и молитви, които да помогнат на починали да намери пътя към небесното царство.
Някога портретите са били малки статуетки. Освен владетелите, други нямали право да се увековечават така. Но богати хора и жреци също си поръчвали и ги заравяли някъде, за да останат за поколенията.
Едни от най-уважаваните хора са писарите. Те знаели 3000 знака от общо 8000, въпреки че се употребявали 24. Считат се за основоположници на стенографията и документирали изказвания на фараоните и исторически събития.
Относно знаците, да ви разкажа нещо интересно. Чудили се египтяните как да отбелязват фараоните, когато починат, защото тялото се скрива със саркофага и никой не го вижда, а душата никой не знае как изглежда и не може да се нарисува. Но името остава. Затова решаваш на малки плочки – картуши, да изписват имената на фараоните. Всеки символ в името е част от характера на човек. Картуши са можели да носят само фараоните, а днес е прекрасен сувенир и амулет. Тази идея тръгва след посещение на английската кралица, когато се чудели какво да и подарят и решили да изпишат името й в картуш. Огражда се със символично въже, което да предпазва човека от лоши помисли и зли сили. На картуша отзяд има три знака – анк – ключ към дълголетие, окото на Хор, който пази от уроки и скарабей – за благополучие, финансови успехи и здраве.
Съкровищата в музея са много. Тук са мумиите на фараони и жреци. Скъпоценности, открити в гробниците, неописуемо красиви саркофази, запазени до днес. Украсени са със скъпоценни камъни, злато и сребро. Тялото било полагано в няколко саркофага, като се изрисували и събития от живота на фараона. В гробницата се поставяли и предмети, които да му служат в отвъдното.
Тук се намират и над 1700 предмета от общо 3500, открити в гробницата на Тутанкамон. Изложени са в зала, в която е забранено да се снима. Това е най-известният фараон, не заради забележителни успехи в управлението си, а заради съкровищата, открити в гробницата. Той се възкачва на престола още дете – на 9 години и умира на 19. Неговата гробница е единствената почти непокътната гробница на фараон, открита до този момент. Две дълги зали и едно по-малко помещение са изпълнени с многобройните експонати. Най-голямото съкровище е погребалната маска, направена от 9 килограма злато и инкрустирана със скъпоценни камъни. Съкровището е отворено за посещение, но абсолютно забранено да се снима.
Зашеметени от видяното, тръгваме из града. Музеят е толкова интересен и богат, че дори да прелетите през него ще ви трябват няколко часа. В него е събрана историята на цели епохи. Кайро е като сърцето на Египет. Ако не видите пирамидите и музея, все едно не сте били тук.
Разгледайте музея с Професия турист и се абонирайте за канала ни тук
още снимки: