Това се е случило през далечната 1986 г. в Кливланд, щата Охайо. Всичко било подготвено за поставянето на нов световен рекорд на „Гинес“ – милион и половина балони, пълни с хелии да се пуснат във въздуха едновременно и да образуват огромен цветен облак. Но…нещата не се развиват по план.
Балоненият фест е традиция, която ежегодно се случва в САЩ. През 1986 година в щата Охайо неправителствената организация United Way прави опит да постави нов световен рекорд. Настроението е приповдигнато, а целта – амбициозна.
Местните медии очакват с нетърпение събитието. United Way вижда в идеята за пускането на милион балони над голям град възможност Кливланд да се превърне в по-популярна туристическа дестинация. В рекорда участват ученици и доброволци, които помагат с надуването на балоните. Всичко изглежда готово за световния рекорд. Неочаквана промяна в метеорологичните условия налага пускането на балоните по-рано. В 13:50 часа на 27 септември публиката започва обратното отброяване. Всички тръпнат в очакване. В небето дори кръжи хеликоптер, готов за запечата великия момент с фотоапарат.

Снимка: viralforest
Връзките са прерязани и балоните политат във въздуха. Огромната цветна маса превзема небето като огромно цветно петно. Радостта и веселите възгласи се чуват от всякъде, но зрелището постепенно се превръща в кошмар.
Появилият се вятър рязко сменя посоката си. Не само, че ги разнася из целия град, но те се връщат и надолу.
Цветните балони причиняват няколко катастрофи. Проблеми има и на летището, което е затворено заради балоненото нашествие. Налага се отмяна и отклоняване на полети. Транспортият хаос, който е предизвикан вследствие на опита за рекорд, обаче, не свършва дотук. Цветните балони падат във водата на езерото Ери, а това се оказва фатално за двама души.
Реймънд Бродерик и Бърнард Салцър отиват за риба предишния ден. На 27 септември, в деня на балоненото събитие обаче, близките им съобщават, че те все още не са се прибрали. Започва акция на бреговата охрана. Лодката им е намерена близо до брега, а от тях няма и следа. Властите се опитват да издирят двамата рибари. Във водата обаче се носят хиляди цветни балони, което възпрепятства издирването им. Спасителите просто не успяват да различат цветните балони от носещи се във водата тела. По-късно рибарите са намерени мъртви на брега, след като водите ги изхвърлят.
Месеци по-късно проблемът с реещите се балони все още не е приключил. Брегът на природния парк Рондо в Канада е обсипан с останки от над 10 000 балона, които са се превърнали в замърсител на плажната ивица, тъй като не са биоразградими. Инвестициите в почистващи акции са в пъти повече, отколкото вложените средства за подобряване на световния рекорд.
Започват и редица съдебни дела. Съпругата на един от загиналите рибари завежда дело срещу организацията заради възпрепятстването на бреговата охрана, която просто не е могла да си свърши работата. Тя иска над 3 милиона долара обезщетение. Двете страни се споразумяват за по-ниска сума. Друг иск срещу НПО-то е от жена, която твърди, че заради балоните нейните коне са получили сериозни контузии поради уплаха.
Оранизацията губи много, а в крайна сметка опитът за рекорд не е вписан в книгата на „Гинес“. А късометражен документален филм на Нейтън Трусдел запечатва събитието в няколко кадъра, невиждани досега.
източник: Днес.бг